Az Európai Tanács elnöke támogatja harckocsik szállítását Ukrajnának
Charles Michel jelezte: az EU mindaddig pénzügyi és katonai segítséget nyújt Ukrajnának, ameddig szüksége van rá.
Charles Michel jelezte: az EU mindaddig pénzügyi és katonai segítséget nyújt Ukrajnának, ameddig szüksége van rá.
A Politiconak adott interjújában az Európai Tanács elnöke arról is beszélt, hogy a Katargate néven elhíresült botrány eltereli a figyelmet az Uniót sújtó válságokról is.
A magyar jogállamisági eljárás lezárásáról, egy kilencedik Oroszország elleni szankciós csomagról, az európai haderőfejlesztési program létrehozásáról és újabb ukrán segélycsomagról szóló döntésekkel térnek haza az EU állam- és kormányfői évzáró csúcstalálkozójukról.
Egy napos Európai Tanács lesz december 15-én, ahol az EU állam és kormányfői fogják megvitatni az unió legfontosabb kérdéseit. Az biztos, hogy a tagállamok vezetőinek nem lesz könnyű dolga, az orosz-ukrán háború, az energetikai és a gazdasági válság, és néhány váratlan fejlemény, például a nemrég kirobbant korrupciós botrány is előkerülhet a tárgyalásokon.
A balkáni ország tagjelöltségéről már csütörtökön dönthetnek.
Varga megvétózta az Ukrajnának járó 18 milliárdos uniós támogatást, mire a magyar helyreállítási tervről való szavazás lekerült a napirendről Brüsszelben.
Az Európai Tanács szolidaritást szorgalmaz a tagállamok között arra az esetre, ha nemzeti, regionális és uniós szinten akadozna, vagy teljesen leállna az energiaellátás.
Akkor is megmaradnak a meglévő menetrendjeik és idősávjaik, ha nem használják ki ezek legalább 80 százalékát. A könnyítés az idei téli szezonra lesz érvényes.
„Soha nem fogjuk elismerni a területek jogtalan annektálását” – írták.
Az Európai Bizottság javaslatot tett arra is, hogy ne ismerjék el se a zaporizzsjai, se a herszoni régióban kiállított orosz útleveleket.
Éles a gáztakarékossági rendelet, ennek értelmében a tagállamok – egyelőre önkéntes alapon – 15 százalékkal csökkentik gázfelhasználásukat az idei téli szezonban. Ha gázhiány lenne, a spórolás kötelezővé válik.
Kivétel nélkül minden uniós vezető történelminek nevezte azt a döntést, hogy az állam- és kormányfők megadták Ukrajnának és Moldovának a tagjelölti státuszt, illetve biztosították az európai perspektívát Grúziának azzal, hogy bizonyos erőfeszítésekre van még szükség a jelöltség eléréséhez. Közben előrelépés történt Bosznia-Hercegovina kapcsán is.
Az Európai Bizottság pénteken tett javaslatot, amelyet a tagállamok többsége támogat.
Május elején még arról beszélt a magyar kormányfő, hogy megengedhetetlen, hogy egyházi vezetőket szankcionáljanak.